Zlý pes neexistuje. Majiteľ už však áno

Dobrá výchova psa je základom pokojného a šťastného spolunažívania. Základom je začať už od malého šteniatka. Je to podobné, ako s nami ľuďmi. Čo sa v mladosti naučíš, v starobe akoby si našiel“. Toto príslovie to vystihuje celkom presne, aj keď v prípade psov, je jeho význam, samozrejme trošku iný. Zapamätajte si jednu vec. Čo sa váš pes nenaučí ako šteňa, v dospelosti to doženie len ťažko.

pes

Mnoho ľudí nechápe, ako sa môže s drobného a milého šteniatka stať nezvládnuteľný jedinec, ktorý strpčuje život všetkým naokolo. Chceli by ste vedieť, prečo sa dobrý pes zmení na zlého? V prvom rade, si musíme vysvetliť jeden zásadný fakt, a to, že neexistuje zlý pes, ale iba zlý majiteľ. Odpoveď na predošlú otázku je teda veľmi jednoduchá. Ak svojho miláčika zle vychovávate, netreba veľa na to, aby sa premenil na takzvaného „zlého“ psa.

Pri výchove by ste preto mali dodržiavať niekoľko pravidiel. Prvým z nich je to, že musíte byť pánom situácie a taktiež svojho chlpáča. To v preklade znamená, že pes musí robiť to, čo chcete vy, nikdy to nesmie byť naopak. Nevysvetľujte si to však nesprávne. Nehovoríme o tom, že máte používať krik, alebo dokonca hrubú silu. Tým všetko iba zhoršíte. Funguje to tak, že ak svojmu psovi dáte povel, on ho musí splniť. Existuje mnoho techník, ako to docieliť. Preto vám nezaškodí odborná literatúra, alebo návšteva cvičiska.

pozor pes

Druhou základnou vecou pri výchove psa, je váš vzájomný vzťah. Pes, ktorý svojho majiteľa miluje najviac na svete, bude poslúchať preto, aby ho urobil šťastným. Takže ak chcete poslušného chlpáča, musíte sa s ním navzájom zbožňovať. Treťou a zároveň poslednou radou je, aby ste pri tréningu boli šťastní. Zvieratá vedia naše city veľmi jednoducho odhaliť. Ak sa budete po splnení úlohy tešiť ako blázon, váš miláčik to veľmi rýchlo pochopí. Z toho dôvodu bude poslúchať omnoho radšej.