13 ZAUJÍMAVÝCH FAKTOV O KREDITNÝCH KARTÁCH

1)   Pôvodný American Express bol nákladným prepravcom konkurujúci poštovým službám mesta New York. Tento prepravca sa v 50. rokoch 20. storočia špecializoval na poskytovanie peňažných príkazov a cestovných šekov.

kreditní karty
 
2)   V 50. rokoch minulého storočia bola spoločnosťDiners Club prvou spoločnosťou, ktorá ponúkala možnosť použiť ich kartu vo viac než len jednom obchode.
 
3)   Zatiaľ čo moderné karty sa používajú hlavne pre pohodlie, úplne prvé karty vydávané ropnými spoločnosťami a obchodnými domami, mali za cieľ rozvíjať lojalitu k obchodu a zlepšovanie služieb zákazníkom.
 
4)   Prvé všeobecne platné kreditné karty boli vyrobené z papiera a mali limit výberu 300 dolárov.

obchod
 
5)   VISA sa pôvodne volala BankAmericard a bola vydávaná Americkou bankou v roku 1958. Premenovaná na VISA bola až v roku 1976.
 
6)   Dôvodom vypršania platnosti platobných kariet je opotrebenie magnetického prúžku. Cyklus výmeny sa opakuje cca každé 3-4 roky.
 
7)   Číslo kreditných kariet je vygenerované podľa Luhnovho algoritmu, ktorý je vlastne testom kontrolného súčtu čísiel.
 
8)   V roku 2006 získali spoločnosti kreditných kariet úroky vo výške 90,1 miliárd amerických dolárov.
 
9)   Skratka VISA znamená Visa International Service Association.
 
10)   Modrá farba na logu VISA predstavuje oblohu a zlato predstavuje farbu kopcov v Kalifornii kde bola založená Americká banka.
 
11)   V 70. rokoch začal americký kongres regulovať činnosť spoločností s kreditnými kartami. Okrem iného zakazoval aby hromadne zasielali kreditné karty ľuďom, ktorí o ne nepožiadali.

otevřeno
 
12)   V roku 1996 americký Najvyšší súd (vo veci Smiley vs Citibank) zrušil obmedzenia týkajúce sa sumy neskorších sankčných poplatkov, ktoré by spoločnosť mohla účtovať. Dodatočná deregulácia umožnila účtovať veľmi vysoké úrokové sadzby.
 
13)   Prvý hologram na kreditnej karte bol zavedený spoločnosťou MasterCard v roku 1983. Bol vytvorený s cieľom zabrániť falšovaniu kariet.