Klasika a retro – aktuálne „in“

Samotný význam slova „vintage“ znamená dávny, archívny, klasický ale aj výberový. Napríklad výraz „vintage vodka“ znamená v odborných kruhoch vyzretú vodku. Stretneme sa ním aj v iných odvetviach. Napríklad „vintage car“ znamená veterán.
Všetky tieto historické prevedenia rôznych druhov tovaru, aj vrátane nábytku a bytových doplnkov sú dnes mimoriadne aktuálne. Majú vysokú hodnotu a sú medzi odborníkmi veľmi oceňované. V dnešnom rýchlom svete prinášajú isté spomalenie a závan nostalgie.mlynček na kávu retro.jpg
Pôvodne sa týmto slovom označovali staré, kvalitné archívne ročníky vín. Nazývali sa „vintídž“ a boli mimoriadne vyhľadávané. Postupne ale ľudia nachádzali záľubu aj v iných starších dizajnových kúskoch a jeho používanie sa tak rozšírilo.
Vždy ale znamenalo vyzretosť a kvalitu.
Existuje viacero pravidiel podľa ktorých sa výrobky zaraďujú do tejto kategórie. Niektoré uvádzajú, že musia byť staršie ako dve desaťročia, iné spomínajú vek 50-100 rokov.
Predmety staršie ako 100 rokov sa zvyknú nazývať „antické“.

Nový dizajn s nádychom minulosti

Aktuálne sú v trende najmä predmety z 20 až 50 rokov minulého storočia. Každý z nich má svoj príbeh, ktorý nesie odkaz do súčasnej doby. Pamätá si ich najmä staršia generácia a zaujímavosťou je, že ich oceňujú aj mladí tvorcovia. Posledné svetové módne prehliadky potvrdzujú tento trend, ktorý sa postupne rozširuje aj na bytové doplnky.vintage štýl.jpg
Dnes už nie je výnimočná kombinácia ultra moderného oblečenia doplnená klasickým kvalitným kúskom, ako napríklad čipkovaný šál alebo rukavičky v kombinácii s džínsami a hrubými topánkami. Samozrejme, záleží vždy na originalite a vkuse majiteľa. Vždy ale treba mať na pamäti, že sa jedná o romantické, časom zapadnuté, minulé  štýly, materiály  a fazóny.
Takže pri ich nakupovaní musíme na chvíľu ostať romantikmi a vyberať si ich srdcom a s citom. Až potom na nás začne dýchať história.
To isté sa týka aj ich udržiavania – vždy je potrebné venovať im náležitú pozornosť.