Rodinné účtovníctvo

Väčšinou vieme, koľko peniažkov nám mesačne prichádza na účet, ale v podstate netušíme, koľko nám odchádza. Vieme síce, koľko stoja v konkrétnych obchodoch banány a veľakrát neváhame prejsť polovicu mesta, aby sme kúpili niečo lacnejšie. Ale možno nám z účtu unikajú pravidelne sumy, o ktorých nemáme prehľad.
A možno sa tomu aj podvedome vyhýbame. Ak si urobíme v týchto veciach jasno, môžeme k nim zaujať stanovisko. Môžeme napríklad popremýšľať ako by sme vedeli v istých oblastiach znížiť naše výdavky.

zoufalost

Na to, aby sme vedeli, kde sú naše slabiny, musíme poznať skutočný stav. Ako inak a najlepšie by sme ho spoznali, ako vedením rodinného účtovníctva. Nemusíme si ho viesť celý život. Aj keď prečo nie? Skúsme to aspoň jeden rok. Za tento čas vypláva na povrch veľa vecí.

Ako na to? Určite existujú aj aplikácie, ktoré môžeme použiť, ale obyčajná excelovská tabuľka bude stačiť. V prvom stĺpci v jednotlivých riadkoch napíšeme názvy všetkých oblastí nášho života, kde máme finančné toky. Čím ich popíšeme detailnejšie, tým si budeme vedieť urobiť lepšiu analýzu. Najprv začnime výdavkami. Napríklad: výdavky na bývanie (nájom, plyn, elektrina, voda, odvoz odpadu, dane, opravy a údržba), výdavky na auto (pohonné hmoty, olej, údržba, parkovanie, poplatky), telekomunikačné služby (televízia, internet, mobily), strava, drogéria, kozmetika, hobby, kultúra, šport atď. Potom pokračujem rovnako s príjmami, napríklad: príjem zo zamestnania, príjem zo živnosti, prídavky na deti, dary atď.

účetnictví

Do ďalších stĺpcovsi napíšme názvy kalendárnych mesiacov.
No a potom si budeme do jednotlivých riadkov zapisovať sumy všetkých príjmovvšetkých výdavkov (áno aj výšku prepitného pre čašníčku v kaviarni). Necháme excel, aby nám to všetko pekne zrátal. Na konci stĺpcov urobíme rozdiel medzi príjmami a výdavkami.
Tak a teraz je už len na nás ako si jednotlivé výsledky analyzujeme a či s tým niečo urobíme, aby sme nežili od výplaty k výplate.

úspory

Ešte jedna rada na záver:
V prípade, že budete v rámci optimalizácie svojich nákladov komunikovať aj s vašou bankou, majte na mysli, koho záujmy banka obhajuje. Určite nie vaše. Takže ohľadom tejto oblasti sa najprv poraďte s nezávislým finančným poradcom.  Jeho služby pre vás sú bezplatné. Nezastupuje žiadnu konkrétnu inštitúciu, takže vás nemá dôvod tlačiť do nejakej, ktorá by mohla byť výhodnejšia viac pre neho ako pre vás. Naopak. Vie, že keď vám ponúkne produkt, ktorý bude pre vás najlepší, oslovíte ho aj nabudúce.