Ako vybrať tie správne dvere do vášho domu

Vchodové dvere vidí každý okoloidúci, návšteva, no a samozrejme i vy. Preto mnohokrát pozeráme skôr na ich dizajnovú stránku. Tá je jednoznačne dôležité. Vo svojom dome by sme sa mali cítiť dobre, mali by sme byť naňho pyšní a nie je nič zlé na tom, ak chcete aby vám ho závideli i vaši susedia. Pri vchodových dverách však musíte bezpodmienečne pozerať aj na iné faktory.

Biely rodinný dom s veľkým oknom a tyrkysovými vchodovými dverami

Dizajn, bezpečnosť, praktická stránka a dobré izolačné vlastnosti. To sú štyri základné veci, ktoré by mali vaše dvere mať.

Tepelnoizolačné vlastnosti môžete zvýšiť rôznymi spôsobmi. Prvou možnosťou sú špeciálne dvere s izoláciou. Svoje urobí aj tesnenie, ktoré však, vo väčšine prípadov, musíte okolo dverí namontovať dodatočne. O tom, či vám nebude teplo nadmerne unikať alebo naopak, nebude vám do bytu prúdiť chladný vzduch, rozhoduje i pevnosť osadenia dverí. Preto siahnite po kvalitných dverových a montážnych profiloch Roma.

Bezpečnosť by mala byť na prvom mieste. V prípade sklenených dverí siahnite po špeciálnom bezpečnostnom skle. Hliníkové či protipožiarne dvere sú bezpečné dosť, no a klasické drevené či drevotrieskové dvere treba taktiež trošku „vylepšiť“. V poslednom prípade platí, že čím hrubší materiál, tým bezpečnejšie dvere.

Hnedé dvere s bezpečnostným zámkom

K praktickej stránke treba povedať snáď len to, že v sebe ukrýva všetky spomenuté aspekty, ktoré sme rozoberali vyššie. Dvere by mali byť pevné, mali by dobre držať v stavebnom otvore, mali by sa vám taktiež páčiť a o tepelnoizolačných vlastnostiach ani nehovoriac. V rámci tohto faktoru pozerajte aj na údržbu daných dverí. Tak napríklad plastové či hliníkové dvere stačí raz za čas pretrieť handričkou. Sklenené potrebujú trošku viac pozornosti, aby sa vám na nich netvorili neestetické šmuhy. Dvere z masívneho dreva potrebujú už naozaj pedantný prístup, no a tie z drevotriesky, musíte minimálne impregnovať.