Ako správne nakupovať?

Dnešní téma asi najviac zaujme tých, ktorí žijú ako študenti na internátoch. Bohužiaľ, aj keď popri štúdiu mnohí brigádujú, je pravda, že rozpočet je viacerých z nich značne obmedzený. Už tu nie sú rodičia, ktorí nakúpia a mladí sa nemusia starať o nič. Síce majú svoje peniaze, no je veľmi dôležité s nimi hospodáriť, aby ste nezistili, že ste za 30 eur nekúpili dokopy nič.fastfood jedlo.jpg
Prinášame vám pár rád, ktoré možno poznáte, ale ktoré vám vás nákup uľahčia a navyše vás naučia si dobre veci naplánovať. Dôležité je na úplnom začiatku si vziať do ruky pero a papier a písať. Sumu, ktorú zarobíte a ktorú dostanete, si napíšte niekde na začiatok a starostlivo si rozpíšte, koľko peňazí za čo miniete. Možno vám pomôže najprv si uchovať bločky a orientovať sa podľa nich. Navyše si naplánujte vždy dopredu, čo naozaj potrebujete nakúpiť. Predsa jesť každý deň sladkosti a chipsy je nielen že nezdravé, ale ak škrtnete túto položku, odrazu zistíte, že vám peniaze zvýšia a vy si môžete kúpiť niečo iné!
Nakupujte v zľave. Možno je to ako návod pre starších ľudí, ktorí takto radi nakupujú. No zíde sa to i vám. Vieme, že niekedy je ťažké nájsť a hľadať produkty len v zľave, najmä, ak sa ponáhľate. Na väčší nákup si teda vyhraďte viac času. Vyberajte si teda produkty, ktoré nestoja celý majlant, ale tie lacnejšie.
Nekupujte zbytočne veľa. Berte ohľad na to, že teraz idete sami za seba. Na čo vám bude desať banánov, keď ich potom zbytočne len vyhodíte? Radšej si nakúpte menej a choďte ešte raz počas týždňa, ako nakúpiť si zbytočne veľa. Teda je na čase správne sa rozhodnúť, čo naozaj zjete a ak vám to pomôže, vytvorte si nejaký jedálny lístok.obchod zelenina.jpg
Kupujte si potraviny, ktoré dlhšie vydržia. Vieme, že hneď vás napadnú paštéty. Ale môže to byť aj mlieko, rôzne mliečne výrobky a samozrejme pečivo, alebo takzvané „polystyrény“. Nemusíte žiť iba na vifonkách, ak si správne viete rozvrhnúť financie.
Zbytočne sa nestravujte vo fastfoodoch a reštauráciách. Chápeme, niekedy nemáte na výber a cestou zo školy na nejaký ten hamburger skočíte. Ale radšej si do školy zabaľte to, čo ste si nakúpili, napríklad nejaké ovocie, ako zbytočne míňať na polotovar.