Hrady Írska blízko hlavného mesta

Severozápadne od Dublinu je hrad Trim, najväčší normanský hrad v celom Írsku.Pretože je to len 45 minút jazdy od Dublinu, je to ideálny výlet na útek z mesta a na preskúmanie írskej histórie. Stavba hradu Trim trvala viac ako 30 rokov v 12. storočí a slúžila ako dôležité náboženské a vojenské miesto. V 15. storočí slúžil Trim Castle ako zhromaždisko parlamentu a miestna mena bola vytvorená v priestoroch miestnej mincovne. Zámok Trim je jedinečný kvôli svojej veľkosti, veku a tvaru kríža, ktorý bol v 12. storočí veľmi nepravidelný.Rock of Cashel.jpg

Jedným z najzaujímavejších hradov v Írsku je Rock of Cashel, ktorý je od Dublinu vzdialený takmer dve hodiny, ale stojí za to ho navštíviť. Legendy o Casheli sa datujú do doby, kedy sv. Patrik sám vylúčil Satana z jaskyne. Na mieste žili králi po stáročia, hoci hrad, ktorý dnes existuje, pochádza predovšetkým z 12. a 13. storočia. Medzi dôležité budovy, ktoré treba preskúmať, patrí katedrála z 13. storočia, kaplnka Cormac a okrúhla veža.

Hrad veľmi blízko Dublinu je hrad Malahide, ktorý sa nachádza iba 14 km severne od hlavného mesta. Blízkosť centra mesta je skvelým dôvodom na strávenie niekoľkých hodín prehliadkou hradu, ktorý bol postavený v 12. storočí v meste Malahide. Kým bol hrad po stáročia súkromným sídlom, v 70. rokoch sa stal majetkom Írska. Okrem prehliadky interiéru hradu môžete preskúmať aj pôvodný areál z 18. storočia. Hrad Malahide má okrem toho skvelú miestnosť na bankety, ale aj menšiu jedálenskú časť, kde si po prechádzke v areáli môžete objednať chutné jedlo.
Zámok v Dubline.jpg
Smerom na juhovýchod 130 km od Dublinu sa dostanete nahrad Kilkenny. Hrad bol postavený na konci 12. storočia Normanmi a účinne si vyžadoval vyvýšenie s výhľadom na rieku Nore. Dnes je hrad jedným z najväčších dôvodov pre návštevu malého mesta Kilkenny. Prístup do areálu hradu je bezplatný, čo znamená, že miestni obyvatelia aj návštevníci si užívajú trávenie času prechádzaním ružovými záhradami pred nimi, ako aj zalesnenými oblasťami obklopujúcimi štruktúru. Ak ste v meste, určite sa tiež budete chcieť vydať dovnútra a pozrieť si pôsobivú Veľkú sálu a niektoré zo zariadených izieb.