Ako sa starať o bonsaje?

Stromčeky, pri ktorých si mnohý predstavia krásne umenie a záľubu, ktorá je rovnako ušľachtilá ako samotné rastliny. Je jedno s akými kvetmi ste mali doposiaľ dočinenia, tak či tak majú ľudia rešpekt pred starostlivosťou a pochybnosti, ktoré im bránia si ho zaobstarať. Sú bonsaje vhodné ako centrum vašich záujmov a relaxu alebo je to drina, pri ktorej sa zapotíte?

bonsai

Začnite od začiatku
Vždy je dobré začať s rastlinou, ktorá nie je až tak náročná na našu starostlivosť a sústredenie. Prečo? Aby sme neboli neskôr odradení z toho, že sa nám nedarí. Bonsaje sú dnes už tak rozšírené, že ich môžete kúpiť aj v supermarkete. Treba si však vyberať. Rastliny z nešpecializovaných obchodov nemajú také predpoklady na život ako tie stromčeky, ktoré boli dlho šľachtené a piplané už od semienka. Navyše aj pôda má lepšiu kvalitu a korene sú lepšie zakorenené. Kupujte teda bonsaj z overeného obchodu a najlepšie aj s nejakým návodom.

keřík

Druh je dôležitý
Nie len kvôli náročnosti. Mnoho ľudí sa nešpecializuje pred kúpu na nijaký druh a to je chyba. Treba myslieť na dispozíciu bytu či domu, kde chceme bonsaj umiestniť a načo ho vlastne chceme. Preto si už dopredu urobte poznámky, podľa ktorých budete vyberať. Jedny stromčeky si vyžadujú priame svetlo a bohatú zálievku, iný druh sa najlepšie cíti v polotieni a s menšou dávkou vody. Okrem toho musíte pozerať aj na prievan, ktorý niektorému druhu vadí a u druhého nerobí žiadne škody.

Nezľaknite sa
Často sa stáva, že keď si donesieme domov našu rastlinu, začne sa jej menej dariť ak nie rovno chátrať. Mnohí vtedy spanikária a buď sa o bonsaj prestanú starať alebo ho radšej niekomu podarujú. Ak keď môžu samotné listy opadať a stromček bude vyzerať nie príliš lákavo, vedzte, že je to normálne. Zmena prostredia si vyberie svoju daň, no po čase a pri dostatočnej starostlivosti sa vám oplatí novými lístkami a možno aj kvetmi. Raz za mesiac majte na pamäti prihnojovanie, najlepšie tekutými prípravkami. Kvôli malému črepníku je nutné pravidelne dopĺňať živiny. Tak čo, aj vy už teraz rozmýšľate, ako si ozvláštnite domov a oddýchnete si pri takejto krásnej rastline?