Výber nového televízora, alebo pojmy, ktoré by ste mali poznať

Ak vyberáte televíziu v dnešnej dobe, požiadavky ako aj funkcie, prevedenie, dizajn, vlastnosti,… sa vlastne od základu zmenili. LCD TV, LED TV, QLED TV, SMART TV,… rozlíšenie 4K, Ultra HD, obrazovka 3D,… no všetky parametre potrebné pre dnešnú dobu rozšírenejšie rozpísať zrejme nestihnem, každopádne začnime dnes už akousi základnou vlastnosťou, a to opisom, čo je to vlastne obrazovka LCD a ako súvisí s pojmom LED.

euro

LED televízory sú vlastne súčasťou kategórie LCD, respektíve ide o to, že displej LCD obrazoviek je podsvietený LED diódami, ktoré majú spravidla vysokú životnosť a televízor tak môžete mať v prevádzke takmer stále, pričom sa nemusíte obávať rýchleho vypálenia týchto vnútorných súčastí, ktoré sa starajú o podsvetenie displeja, respektíve zobrazenie obrazu. Navyše si tak môžete bez výčitiek nastaviť a pravidelne vychutnávať aj kvalitnejší režim zobrazenia.

LED televízory tak používajú podsvietenia ako Edge LED alebo Direct LED, no a televízory, ktoré síce majú LCD obrazovku, ale nedisponujú diódami LED, tie zvyčajne využívajú typ podsvietenia CCFL. Dnes však už vravíme hlavne o technológii OLED a QLED, pričom druhá zmienená spravidla disponuje sýtejšími, hustejšími farbami, obraz sa zameriava viac na detaily a takisto sa dokonale hrá s odtieňmi. Obrazovky QLED sú však aj o poznanie drahšie.

obraz

Pojem SMART prakticky nie je priamym označením kvality obrazu, ako skôr chytrých, respektíve moderných funkcií, akými sú wi-fi, operačný systém, aplikácie,… SMART televízie však pochopiteľne už vo väčšine prípadoch disponujú aj veľmi kvalitným zobrazením, no okrem toho ponúkajú praktické nástroje, aké máte napríklad vo vašom smartfóne. Ten je možné s televíziou dokonca prepojiť formou siete wi-fi, tieto zariadenia tak spolu môžu komunikovať bezdrôtovo. Bežné smart funkcie typu op. systém, pripojenie na internet, obchod na stiahnutie aplikácií, webový prehliadač,… sú však v prípade SMART televízora už vinštalovaným základom. V prípade rozlíšenia sa môžeme stretnúť aj s aktuálne najpopulárnejšou voľbou 4K alebo Ultra HD, ktorá z pozerania robí úplne nový zážitok.