Rusko plánuje vytvoriť vlastnú internetovú sieť

Rusko je proste Rusko. Vždy bolo, je a pravdepodobne bude v prvom rade osobitnou, samostatnou jednotkou, ktorá sa prispôsobuje predovšetkým sebe a svojim záujmom. Buď sa k nim pridáš, ale nečakaj, že sa Rusko niekomu podvolí. To isté môžeme vidieť prakticky i dnes, kedy už táto krajina chystá reálne opatrenia smerujúce k naprostej samostatnosti. Pochopiteľne sa to nezaobíde bez tvorby a prístupu k vlastným civilizačným zdrojom. Tieto by mali mať podobu 21. storočia. Otáznik alebo vlastne doposiaľ menšia pozornosť sa však venovala potrebe, akou je prístup na internet. Aktuálne sa však začína riešiť i táto potreba.

monitor

Čo je vlastne internet, respektíve akú má internet 21. storočia formu?
Priam nepredstaviteľných rozmerov. Ide o sieť, ktorá vzájomne prepája takmer celý svet. Myslím si tak, že drvivá väčšina bežných užívateľov prakticky ani nerieši, k akému „toku“ sú pripojení a keby aj áno, tých „tokov“ vlastne na výber moc nemajú. Skrátka sú pripojení k celosvetovej sieti.

internetová sí

No, žeby Rusko pre svoju krajinu spravilo technologickú revolúciu?
Nedávno totiž prebehlo rokovanie, v ktorom Štátna duma schválila návrh k vytvoreniu vlastnej počítačovej siete. Jej význam má mať zatiaľ údajne preventívny charakter pre prípad, že by sa Rusko muselo alebo by skrátka nejakým spôsobom zostalo odpojené od celosvetovej siete.
Tejto krajine totiž nehrá do kariet ani fakt, že sa v nej nenachádza ani jedna organizácia, ktorá spravuje svetové servery. K odpojeniu a režimu „off-line“ by tak stačilo naozaj málo a Rusko by nemalo protizbraň, respektíve rezervu v podobe vlastných zdrojov.

Každá minca má dve strany
Na jednej strane tento krok zo strany vlády pôsobí skutočne patrioticky, ale zároveň vychádzajú na povrch oprávnené pochybnosti v otázke súkromia ruských užívateľov, nakoľko novovzniklá sieť a jej aktivity budú kontrolované ruskou vládou. V občanoch to tak môže vyvolať určité paranoické pocity a obavy z toho, aby ruský internet nepripomínal „slobodné“ surfovanie netom ako v Číne.