V našich horách môžete zažiť i jedno výnimočné stretnutie

Pri túre vo Vysokých Tatrách, môžete vo vyššie položených polohách natrafiť na zviera, ktoré je stále viac vzácne. Reč je o kamzíkovi. Celý názov tohto vysokohorského živočícha, je kamzík vrchovský alpský.

kamzíci
 
Vzácne zvieratá
Kamzík je náš pôvodný druh. Na slovenskej strane Vysokých Tatier, v minulosti žilo viac ako tisícdvesto jedincov. Dnes sa ich populácia pohybuje okolo štyristo kusov. Na Poľskej strane iba okolo stovky. Našťastie prebieha viacero programov určených na zvýšenie stavov týchto zvierat. Napríklad v Nízkych Tatrách bola založená takzvaná umelá populácia. Zámer zjavne vyšiel , pretože tu dnes nájdeme približne sto kamzíkov. Blízki príbuzní tohto pôvodného druhu, boli vypustení aj v Slovenskom raji, Veľkej Fatre a taktiež na niektorých miestach v Českej republike.
 
Vzrast a rožky
Toto zviera nápadne pripomína kozu domácu. Vzrastom sa od nej v podstate nelíši.  V kohútiku meria približne sedemdesiat až osemdesiat centimetrov. Váži od dvadsiatich do päťdesiatich kilogramov. Samice sú spravidla menšie a ľahšie. Ich rohy sú taktiež odlišní. Samce ich majú zakrútené až do uhla stoosemdesiat stupňov. Samice omnoho menej.
 
Potomstvo a rozmnožovanie
Mláďatá sa rodia koncom mája. Väčšinou sú to jedináčikovia, veľmi zriedka sa samici narodia dve mláďatá. Rožky im začínajú rásť už v dvoch mesiacoch a do zimy majú približne päť centimetrov. ďalší rast sa začne až na jar. Podľa vrúbkov na rohoch, sa dá určiť vek kamzíkov. Rastú im totiž oba do piatich rokov a potom sa začínajú naopak skracovať.

kamzík
 
Samice kamzíkov žijú v čriedach spolu s odrastenými mláďatami. Tak ako to už vo zvieracej ríši, samce sa v istom veku osamostatnia a ku kamziciam sa približujú iba v čase ruje, teda v novembri, kedy u týchto zvierať prebieha. Samce medzi sebou súperia o samice, tieto súboje sa odohrávajú v skalnatom prostredí, a preto neraz končia i pádom a smrťou.
 
Potrava
Kamzíky sa živia bylinami, trávou, vresmi, brusnicami, lišajníkmi a mladými výhonkami kosodreviny. V ich žalúdku ostávajú nestrávené kúsky potravy, nazývané bezoáre. V minulosti bola týmto útvarom pripisovaná zázračná, liečivá moc.