Prekvapujúci Neapol

Neapol leží na juhu Talianska, je hlavným mestom regiónu Kampánia a dôležitým centrom obchodu vďaka prístavu a medzinárodnému letisku. Historické centrum je zapísané v zozname UNESCO. Neapol má bohatú históriu píšucu sa už od roku 326 pred Kristom.

panorama

Mnohí si pri vyslovení  názvu tohto mesta predstavia hlavne úspešného slovenského futbalistu Mareka Hamšíka pôsobiaceho v miestnom futbalovom klube už celých 12 rokov. Je pravdou, že keď komukoľvek z miestnych poviete, že ste zo Slovenska, tak len počujete ooo yes, Amšík, takto rozkošne vyslovujú jeho meno. Okrem všade prítomného ducha futbalistu, vás ohromí množstvo skútrov a áut v uliciach, parkovanie je tu kapitola sama o sebe a miestnych šoférov môžeme nazvať kúzelníkmi.

Čo všetko sa oplatí vidieť v Neapole? Ihneď pri prístave môžete navštíviť neapolské hrady Castel Nuovo a Castel dell’Ovo ponúkajúce pekný výhľad na more a sopku Vezuv. Blízko prístavu sa nachádza námestie Piazza del Plebiscito, ktoré je architektonicky veľmi pekne riešené, často ho prirovnávajú k námestiu Svätého Petra v Ríme a je obklopené množstvom pamiatok ako napr. divadlo Teatro San Carlo, či bazilika Reale San Francesco di Paola. Môžete si tu posedieť v jednej z kaviarničiek a ochutnať výbornú taliansku kávu so sladkým miestnym koláčikom baba. Alebo ochutnať pizzu Margherita, ktorej rodiskom je práve Neapol.

Známa galéria Umberta I. má krásne klenuté stropy a je plná luxusných obchodov, nachádza sa na najrušnejšej ulici mesta Via Toledo. Dávajte si však pozor na vreckárov, ktorých tu je neúrekom.  Odporúčame návštevu kláštora Complesso Monumentale di Santa Chiara s prekrásnou záhradou, kláštor je oázou pokoja v uponáhľanom meste a môžete si tu spraviť pekné fotografie.
Ak si chcete kúpiť miestny suvenír, musíte sa poprechádzať po ulici remesiel Via San Gregorio Armeno. Ulicou sa dostanete až k veľmi peknému kostolu Chiesa di San Domenico Maggiore. Pri návšteve kostolov, ktorých je v meste neúrekom, nesmiete obísť najznámejší kostol Neapolu Gesu Nuovo so sochou lekára Giuseppe Moscatiho, ktorý tu liečil biednych ľudí a bol vyhlásený za svätého. Ak sa dotknete jeho ruky, budete vraj zdraví a choroby vás budú obchádzať. Kostol sa nachádza na námestí Piaza del Gesú Nuovo.

ostrov

Samotná prechádzka mestom len tak bez cieľu je tiež veľkým zážitkom. Úzke uličky, trúbiace autá a skútre, vypraté prádlo medzi oknami uličiek, ruch a vôňa pizze, to všetko dotvára kolorit mesta. A ak vás zostane čas, iste sa choďte pozrieť aj na sopku Vezuv, ktorá je stále činná a dodáva pobytu v meste zvláštny pocit adrenalínu.