Prečo študovať v zahraničí?

  1. Zdokonalenie jazykových zručností

Hlavný dôvod prečo ísť študovať do zahraničia, je jednoznačne jazyk. Veď kde sa človek najlepšie naučí rozprávať inou rečou, ak nie v tej krajine, kde ho musí používať stále a pri všetkom.

knihovna.jpg

  1. Spoznanie novej kultúry

Iná krajina znamená aj iná kultúra, iní ľudia, iné jedlo, iné zvyky a tradície. Dozvedieť sa zaujímavé zvyky a tradície o inej kultúre je fajn, to áno, ale čo tak to zažiť na vlastnej koží?

  1. Samostatnosť

Ďalšia veľká výhoda študovania v zahraničí je, že sa človek naučí samostatnosti. Len predsa, v zahraničí, kde je sám, sa nemá na koho spoliehať a teda rýchlo zistí čo to znamená starať sa sám o seba.

  1. Kariéra

Ak sa vám v zahraničí zapáči, prečo tam rovno neostať? Je tam omnoho viac možností lepšej práce. Možno aj  niečoho, čo by vás naozaj bavilo a bola by to zábava pracovať, ešte by ste dostávali aj vyšší plat ako na Slovensku. Len si treba vybrať tú krajinu, kde je takáto práca potrebná a bude to naozaj stáť zato. Napríklad učitelia sa u nás nemajú moc dobre, avšak v takom Fínsku, patrí učiteľ medzi zamestnancov s najvyššími platmi.  

univerzita.jpg

Aj napriek množstva výhodám sa nie každý rozhodne ísť študovať do zahraničia, aj keď chce. A zväčša to býva kvôli financiám. Myslí si, že univerzity v zahraničí sú veľmi drahé. Je to síce pravda, ale nie všetky. Existujú aj také, kde sa neplatí školné. Sú napríklad v Dánsku, Švédsku, Rakúsku, aj Nemecku. Alebo stačí trošku zamakať a získať štipendium. Ťažší je ale život v týchto krajinách. Len predsa sú tam väčšie náklady, čo sa týka bývania, stravovania atď. V takýchto prípadoch, keď človek nemá dosť financií, si treba nájsť brigádu, popri škole robiť a zarobiť si na živobytie. Alebo je tu tiež možnosť Erasmus. Je to program od Európskej únie, ktorá tým podporuje vzdelávanie mládeže a taktiež odbornej prípravy v športe v Európe. Študenti majú možnosť isť do inej krajiny študovať na semester, alebo aj na celý rok, počas ktorého dostavajú takzvaný grant, z ktorého vedia pokryť základné náklady na život. Takže to nemusí byť také náročné študovať v zahraničí, práve naopak.