Pozor na tieto internetové nástrahy!

Je pravdou, ak povieme, že internet nám život uľahčuje. Je tiež pravdou, že vďaka nemu môžeme byť kontakte s priateľmi, ktorí študujú alebo bývajú ďaleko od nás. Môžeme komunikovať s cudzími ľuďmi z opačnej strany pologule.internet v notebooku.jpg
Pozor na to, s kým komunikujeme
Komunikovať vďaka digitálnej inteligencii môžeme skutočne s kýmkoľvek. Je však potrebné dávať veľký pozor na to, s kým. Človek na druhej strane nemusí byť tým, za koho sa prostredníctvom sietí vydáva. Ostražitosti nie je predsa nikdy dosť. Ak Vás niekto pozýva na kávu, no vy už z celkového písania s daným človekom nemáte dobrý pocit, nechoďte. Možno Vás chce varovať práve Vaša intuícia.
V čom spočíva nebezpečenstvo internetu?
Môže ísť o kybergrooming, kybertalking, flaming a podobné formy nebezpečenstva, no v tomto článku sa zameriame na sexting. Do kategórie sextingu spadajú fotky, texty, obrázky, videá so sexuálnym podtónom, ktoré človek dobrovoľne zdieľa, posiela druhým. Možno si hneď poviete, že toto nie je Váš prípad. Ale milé dámy, zamyslite sa nad tým, či ste niekedy priateľovi neposlali fotku v spodnej bielizni, aby ste ho vzrušili? No vidíte, aj toto radíme do sextingu.
Viac o sextingu
Rozdeľuje sa na dve prúdy – aktívny a pasívny.

  • aktívny sexting– pre lepšie pochopenia uveďme príklad: dievčatá v škole medzi sebou súperia a tak začnú chlapcom posielať erotické fotky, a to len preto aby sa im zapáčili a sebe niečo dokázali. Dievčatá v puberte si neuvedomujú, aké veľké riziko týmto správaním podstupujú. Chlapci, ktorí o fotku ani nemuseli prosiť (dievčatá ju vytvorili dobrovoľne), ju môžu zverejniť na internete. A tu začína obdobie depresií, nechuti navštevovať školu, vyhýbanie sa akejkoľvek spoločnosti zo strany dievčat

 sociálne médiá.jpg
Príklad uvedený v školskom prostredí, no toto robia aj dospelé ženy, bez toho, aby si uvedomovali riziko zverejnenia fotografie!
 

  • pasívny sexting– príklad: chlapci žiadajú dievčatá, aby im poslali nahú/polonahú fotografiu. Už je teda na zvážení dievčaťa, ako zareaguje.

Sexting je problémom, ktorý trápi nielen mladých, ale aj dospelých ľudí. Vo všeobecnosti sú obeťami viac ženy a dievčatá ako muži, no nie je to pravidlom. Dávajme si preto pozor, čo druhým v správe posielame!