Poznáte skutočné riziká neodbornej elektroinštalácie?

Elektroinštalácia je vec, s ktorou sa netreba zahrávať. Síce som si to vždy uvedomovala a počúvala som to aj od svojho okolia, no pri zavádzaní elektriny do nášho domu, sme na to aj spolu s manželom nejako pozabudli.
Kúpili sme si domček na dedine a už pri jeho rekonštrukcii sme sa spoznali so susedom, ktorý nás nejako presvedčil, že síce nie je vyštudovaný elektrikár, no že elektrina, to je jeho. Dnes naozaj nerozumiem tomu, čo nám to napadlo veriť mu. Čo veriť, ale zveriť elektroinštaláciu do jeho rúk. Pokúsim sa to skrátiť. Toto je päť vecí pri neprofesionálnej elektroinštalácii.Rodinný dom nad ktorým udierajú blesky.jpg

Začnem od konca, teda nášho konca, pretože toto je tá najnebezpečnejšia vec, aká sa vám môže stať. Asi po štyroch mesiacoch, ktoré boli plné útrap s našou super zavedenou elektrinou, sa jedného večera stalo to, k čomu to celé smerovalo už od začiatku. Sedeli sme si pokojne pri telke, keď tu zrazu, televízia vybuchla. Jasné, že trošku preháňam. Nevybuchla do slova, no skrat bol tak silný, že začala horieť. Elektrina v celom dome vypadla, čo by nebolo nelogické a až tak hrozné, no elektrina vypadla v polovici dediny. Bol december, bola noc, všade tma a zima a do toho nám v obývačke skratovala a horela televízia, od ktorej sa pomaličky chytil koberec a naša nová drevená podlaha začínala vyzerať ako z vyhorenej maštale z roku 1700.
Elektrikár skúša skúšačkou elektrickú zástrčku.jpg
Keď sa nám podarilo konečne nájsť nejakú baterku a posvietiť na tú hrôzu, ktorá sa práve odohrávala v našej obývačke, bolo mi naozaj do plaču. Mini požiar sme hasili asi pol hodinu a o tej spúšti ani nehovorím. Keď som s však predstavila, že niečo také sa mohlo stať pokojne v čase, kedy by sme obaja spali, začal mi po chrbte behať skutočný mráz. Neraz sa nám totiž stáva, že zabudneme vypnúť televíziu, ideme na druhé poschodie a pokojne si večer zaspíme. Tak čo, ešte stále chcete na elektroinštalácii ušetriť?