Najedzte sa ako Rakúšan či Poliak

Našu slovenskú kuchyňu pozná každý z vás, taktiež iste každý vie že našim národným jedlom i pýchou sú bryndzové halušky avšak málokto sa už orientuje v zahraničnej gastronómii i keď ide o našich priamych susedov. Posvietili sme si preto na okolité štáty a ich stravovacie návyky.
Začnime bratmi Čechmi ktorí majú jedlá veľmi podobné našim. Boduje u nich sviečková s knedľou a brusnicovou marmeládou ako i kapustové vepro knedlo zelo. Zvláštnosťou tohto národa je, že vypije najviac piva v Európe. Pivo si dopraje i k týmto jedlám.

guláš

Ďalšou nám rečovou príbuznou krajinou je Poľsko, kde taktiež poznajú bryndzu a preto u nich vedú pirohy. Konzumujú veľa kapusty, obľúbeným pokrmom sú golabki, čo sú rolky plnené kapustou. Čo sa týka polievok, tu vedie žurek – je to polievka veľmi podobná boršču. Keď sme už u boršču, presuňme sa na Ukrajinu.
Táto krajina je nám trochu vzdialenejšia, nakoľko asi nie každý Slovák mal možnosť sem vycestovať keďže je pre väčšinu okrem východniarov trochu vzdialenejšia a ak by ste chceli ísť do Kyjeva, hlavného mesta, asi by ste volili leteckú dopravu. Každopádne je tu cítiť ruský vplyv na gastronómiu a preto je veľmi obľúbená cviklová polievka boršč. V krajine kedysi žili valasi ako u nás, preto taktiež poznajú bryndzu ktorou napĺňajú pirohy ktoré nazývajú varenyky.

Naši južní maďarskí susedia naopak čo sa polievok týka, preferujú všetkým známy guláš ktorí v tejto krajine nájdete na množstvo spôsobov, ideálne keď je i trochu pikantní. Ďalej je tu veľmi populárna i čabajská saláma a ak by ste predsa len dostali chuť na sladké, najpreslávenejším dezertom sú somloi halušky. Tie sú akoby poliate pudingom a je to naozaj lahôdka.

řízek

Naše gastronomické cestovanie zavŕšime v Rakúsku, kde je cítiť vplyv monarchie v i jedálničku. Preslávený Wiener schnitzel, nie je nič iné ako teľací rezeň v strúhanke a Rakúšania sú naňho patrične hrdí. Čo sa sladkého týka, preslávené sú ku podivu parené knedle ktoré sa nazývajú Germknodel. Tie majú marmeládovú plnku a sú zaliate pudingom.
Tak čo, do ktorej krajiny sa vyberiete ochutnávať?