Korytnačka je predátor a presne tak by mala vyzerať aj jej strava

Presne desať mojich známych a kamarátov má korytnačku. Hovorím konkrétne o tej vodnej. Mám ju aj ja, preto som si toto zviera všimol na každej návšteve. Vždy ma však fascinuje, ako ku korytnačkám ľudia pristupujú. V podstate tieto živočíchy chovajú podobne ako rybičky. To je ale veľký omyl, pretože hovoríme o zástupcoch plazov, ktoré sú zároveň jednými z najväčších predátorov.
 Korytnačka v jazierku.jpg

Suché krmivo nie je ideálne

 
Je to podobné ako pri mačke čo pri psovi. Suché krmivo jednoducho nie je ideálne. V prípade korytnačky to platí niekoľkonásobne. Vo voľnej prírode, by sa totiž toto zviera, živilo menšími rybami a inými vodnými živočíchmi. Ak by ich nemalo dostatok, presmerovalo by sa na vodné rastliny a taktiež tie, ktoré by našlo v blízkosti vody. No a presne takto by mal vyzerať jedálniček vašej domácej korytnačky. Namiesto kupovanej suchej stravy, jej môžete dávať kuracie surové mäso alebo pokojne i živé rybky. Na to treba mať určite žalúdok, no malé rybky sú pre korytnačku naozaj tým najlepším jedlom. To isté platí aj o iných vodných živočíchoch, ako sú napríklad slimáky či raky.
Okrem mäsitej potravy by ste mali dávať svojmu maznáčikovi čerstvý šalát a inú listovú zeleninu. Sem tam kúsok mrkvy alebo jablka. Vhodná je aj vodná tráva a a niektoré druhy rastlín.Tvár vodnej korytnačky.jpg
 
Mali by ste sa snažiť hlavne o to, aby bola strava pestrá. To znamená, že korytnačku nekŕmte každý deň iba mäsom. Raz jej naservírujte rastlinnú a raz živočíšnu potravu. V niektoré dni tieto dva typy jedla skombinujte. Nezabúdajte však na to, že ak by korytnačka žila vo voľnej prírode, jedlo by si neulovila alebo nezohnala každý deň. Preto aj v zajatí nie je dobré kŕmiť dennodenne. Ideálne je, ak budete dodržiavať intervaly v trvaní dvoch až troch dní. A ešte jedna dobrá rada. Korytnačku kŕmte mimo akvária. Tieto zvieratá sa totiž vyprázdňujú ihneď po požraní potravy. Vďaka tomu budete musieť akvárium čistiť menej často.