Americká polícia používa rozpoznávanie tváre

Stovky súdov činných v trestnom konaní v USA začali používať nový systém rozpoznávania tváre od spoločnosti Clearview AI, odhalilo nové vyšetrovanie od The New York Times. Databáza pozostáva z miliárd obrázkov zoškrabaných z miliónov stránok vrátane FB, YT. The Times hovorí, že práca od spoločnosti Clearview AI by mohla „ukončiť ochranu súkromia, ako ju poznáme“.Americká polícia.jpg
Používanie systémov rozpoznávania tváre políciou už rastie, ale rozsah databázy Clearview AI, nehovoriac o metódach, ktoré použil na jej zostavenie, je obzvlášť znepokojujúci. Systém CL je založený na databáze viac ako troch miliárd obrázkov zoškrabaných z internetu, čo je proces, ktorý mohol porušiť podmienky poskytovania webových stránok. Súdy činné v trestnom konaní môžu zo svojich prípadov nahrávať fotografie akýchkoľvek osôb, ktoré sú predmetom záujmu, a systém vráti zodpovedajúce obrázky z internetu spolu s odkazmi na miesto, kde sú tieto obrázky hostené, napríklad profily sociálnych médií.
Podľa NYT tento systém už pomohol polícii vyriešiť trestné činy vrátane krádeže, identifikácie krádeží, podvodov s kreditnými kartami, vraždy a sexuálneho zneužitia detí. V jednom prípade bola Indiana State Police schopná vyriešiť prípad do 20 minút pomocou tejto aplikácie.
Použitie algoritmov rozpoznávania tváre políciou predstavuje riziko. Falošná pozitíva môže obviňovať zlých ľudí a obhajcovia súkromia sa obávajú, že by ich použitie mohlo pomôcť vytvoriť štátny dozor. Policajné oddelenia údajne použili lekárske snímky, ktoré by mohli viesť k neoprávnenému zatknutiu a federálne štúdia odhalili dôkazy zaujatosti v systémoch rozpoznávania tváre.Ilustrácia rozpoznávanie tváre.jpg
The Times uvádza, že sa zdá, že tento systém sa stal vírusovým na policajných oddeleniach, s viac ako 600 prihlásenými. Napriek tomu, že sa neuskutočnilo žiadne nezávislé overenie presnosti, Hill tvrdí, že systém dokázal identifikovať ich fotky, aj keď zakryla spodnú polovicu tváre a že sa im podarilo nájsť fotky, ktoré niky predtým nevideli.
Jeden z odborníkov, ktorého citovala agentúra, že množstvo peňazí spojených týmito systémami znamená, že je potrebné ich zakázať skôr, ako sa ich zneužívanie rozšíri. „Spoliehali sme sa na snahy priemyslu o sebakontrolou a neprijali sme tak riskantnú technológiu, ale teraz sa tieto priehrady rozbijú, pretože na stole je toľko peňazí,“ uviedol profesor práva a informatiky na Northeastern University v Woodrow.