Starostlivosť o mačku v byte

Mačky sú prirodzene samostatné a hravé tvory. Je potrebné stimulovať ich zmysly, aby sa medzi stenami úplne nezbláznili. Bytové mačky vás prosto budú vo všetkom potrebovať, na rozdiel od mačičiek na dome. Ako prvé radíme prezrieť si druhy mačičiek, ktoré by sa do bytového prostredia najviac hodili. Nejde o veľkosť, ale povahu!
Existujú mačky a kocúry, ktorým treba viac miesta a viac zábavy a v niektorých prípadoch je ťažké ich nahradzovať. Každý chodí do práce a tým nie je moc času sa jej osobne venovať. V byte je táto potreba obmedzená a preto vie takáto mačička upadnúť do depresie. To samozrejme nechcete!

koťátko

1.Hračky, škrabadlá
Na trhu je dnes veľa dostupných hračiek, ktoré by vedeli zabaviť vašu mačičku, skúste ich mať, čo najviac. Odporúča sa aj akvárium, mačka určite ocení sledovanie týchto malých tvorov.
Škrabadlá pomôžu ako vášmu miláčikovi, tak aj vám. Môžete mať tým dobrý pocit na srdci, keďže mačičku nebude váš nábytok až tak zaujímať. Mačky si predsa svoje pazúriky musia brúsiť, je to prirodzené. Taktiež tým mačička môže predchádzať obezite. Okrem ustanovenej pravidelnej stravy, je potrebný aj pohyb. Dobré je uchytenie poličiek o stenu, vytvoriť mačičkám aj iný priestor na lezenie, alebo prístup iných zabezpečených izieb.

2.Bezpečie na prvom mieste
Mačky sú veľmi zvedavé tvory. Radíme preto naštudovanie nebezpečných rastlín, ktoré ju môžu ohrozovať. Nahradiť sa dajú napr. mačacou trávou, ktorá pomáha v trávení. Bytové mačky vedia trpieť aj nahromadenými chlpmi v tele. Inou potrebou je zabezpečenie okien alebo balkóna sieťkami.

černá kočka

3.Priestory a súkromie
Prirodzene sú mačky teritoriálne. Potreba mať svoj vlastný priestor, v ktorom sa cíti chránene a sama sebou je jedným z najhlavnejších potrieb, ktoré musíte splniť. Ak sa mačička takto necíti, je potom ťažké nadväzovať s ňou užší kontakt, odvíja sa od toho jej nálada. Napríklad také mačacie WC. Umiestnené by malo byť na tichom a odľahlom mieste, ale tak aby ho bola schopná mačka nájsť. Nezabudnite ju pravidelne čistiť! Taktiež misky s jedlom, nevhodné sú práve chodby a iné frekventované miestnosti.