Kazí vám aviváž práčku? Predĺžte si jej životnosť!

Aj vám sa už stalo, že ste z práčky vybrali 1-2 kúsky prádla špinavšie ako tam išli? Prípadne sa vám nepozdáva vôňa, ktorá odtiaľ vychádza? Je opäť raz čas poriadne vyčistiť práčku.
Vedú sa polemiky, či práve tekutý prací prášok a aviváž nemajú väčšiu schopnosť zanášať vášho domáceho pomocníka. Prací prášok dokážete vymeniť za práškovú variantu (a tú napríklad i dávkovať rovno do bubna). Čo však s avivážou? Pri novorodencoch sa ani neodporúča. No keď už deti vyrastú, s obľubou ju používame. Je však možné, najmä ak periete na nízkych teplotách odporúčaných na visačkách pre lepšie zachovanie tkanív, že zvyšky avivážovej vody sa môžu usádzať na bubne a vnútorných stenách. V ťažko dostupných miestach (najmä v oblasti gumených tesnení) nemusí dobre vyschnúť a začína sa dariť špine a časom i plesni. V prvom rade ju treba preto dobre odvetrať. I to má však svoje riziká – najmä zhora plnené práčky, ak sú neustále otvorené,  môžu začať hrdzavieť v mieste spoja dvierok (nahromaďujú sa zvyšky vody z dávkovača).

pračka

Aviváž zmäkčuje vlákna oblečenia a pridáva príjemnú vôňu. V prípade, že vo vašej domácnosti vypomáha sušička, mali by ste však dvakrát zvážiť, či budete naďalej používať aviváž, pretože sa neodporúča. Zadržiava totiž vodu, a tak je ťažšie dosiahnuť požadovaný výsledok a predlžuje dobu sušenia. Zo sušičky je predsa len oblečenie mäkšie. Ak by vám však chýbala vôňa nad rámec pracieho prášku, na trhu nájdete obrúsky do sušičky, ktoré vám oblečenie krásne prevonia.
Čistiť pomocníkov v domácnosti by sme mali priebežne, aby sme tak predišli ich zanášaniu. Predlžuje to aj ich životnosť. Keď sa už však stalo, že práčka je príliš zašpinená, treba sa pustiť do dôkladného upratovania. Najskôr je dôležité vybrať odnímateľné časti ako sú dávkovač na pracie prášky a samostatne poriadne vyčistiť. Určite to dá zabrať, najmä ťažko dostupné miesta, ale pomáha, keď sa na noc namočí do čistiaceho roztoku. Hubkou umyť vnútro zariadenia, predovšetkým oblasť okolo dvierok a gumených častí. Medzi gazdinkami je obľúbený ocot, prípadne ocot s kryštalickou sódou. V prípade radikálnejšieho čistenia je možnosť použiť savo (či už obyčajné alebo savo na pranie). Túto čistiacu zložku nalejte do bubna alebo dávkovača a následne spustite práčku na prázdno na vysokú teplotu (90°).

prádelna

Možno si poviete, že je to ako s inými trendmi. Raz máme piť mlieko, inokedy nie. Raz nekonzumujte vajíčka, potom naopak – zaraďte ich do svojho jedálnička. Človek sa nevie v tých radách vyznať. Preto v konečnom dôsledku je na vás ako sa rozhodnete. Možno žiadne problémy nebadáte, ste spokojní s kvalitou vášho praného prádla a vašej práčky a nič meniť nemusíte. Poprípade skúste oprať bez použitia aviváže a možnože zistíte, že žiadny rozdiel vo vypranom oblečení nebadáte. Určite však istý vplyv má i tvrdosť vody vo vašom regióne. Neostáva vám preto nič iné, iba spoľahnúť sa na vlastný úsudok.